ساروج چیست؟

ساروج چیست؟

در این مقاله توضیحاتی درمورد ساروج داده می شود و در انتها روش تخریب آن معرفی می شود . پس تا انتها با ما همراه باشید.

 ساروج یک نوع ملات و بتن مقاوم و محکم و با مقاومت بسیار بالاست . از بتن و ملات ساروج در زمانهای قدیم برای ساخت و ساز استفاده میکردند . ملات ساروج از مخلوط آهک ، خاک رس و آب تشکیل میشود و برای جلوگیری از ترک خوردگی از مو و پشم حیوانات در آن استفاده می کردند . در حوضه باستان شناسی بسیاری از گنج پژوهان با ملات دیوار و مانع های ساروجی روبرو میشوند و دست از کار میکشند زیرا از بین بردن و شکستن ساروج کار بسیار دشوار و سختی است و با پتک و یا چکش و کلنگ نمیتوان آنرا از بین برد . در ورودی تونل ها و غارها و برخی قبرها و همچنین برای پلمپ کردن راههای ورودی گنج و دفینه های زیرزمین و گوردخمه ها از ملات ساروج استفاده میکردند . برای تخریب و شکستن بتن ساروج از برخی مواد همچون بلک پاور انفجاری ،ماده منبسط شونده  کتراک و برخی حلال های ساروج همچون اف ال2و 3 و حلال فلوریکا استفاده میکنند در زیر توضیحات کاملتر را خواهید خواند .

 

ساروج چیست؟,روشهای شکستن و از بین بردن ملات ساروج

نمونه ساروج

انواع ساروج

 

ساروج مخلوطی است از آهک و خاکستر و یا مدفوع حیوان که با گل و آب مخلوط می‌کنند و بعد از اینکه خشک شد آن را در کوره آتشین می‌سوزانند تا اینکه به ساروج تبدیل شود، وبعداً آن را نرم می‌کنند یا کوبیدن پتک و یا با سنگ آسیاب بروی آن می‌چرخانند که نرم شود، وخاکستر که در آب بمرور جذب ایندرید کربنیک کند و آهکش بصورت سنگ آهک که محکم وپایدار است در می آید در دروان گذشته ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده است .

 

کاربردهای ساروج

شکستن ساروج در مکان گنج و دفینه:

ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذپذیری بسیار اندک به عنوان روکش در سازه‌هایی که در تماس مستقیم با آب بوده‌اند مانند آب‌ انبارها ،حمامها و  جهت ساختن حوض، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته است  البته برای پلمپ دفینه و گوردخمه و یا استتار و یکدست کردن رنگ پلمپ نیز استفاده می کردند .  البته ساخت ملات ساروج زمان بر و هزینه بر نیز بوده و بی جهت در هر محیطی از ساروج استفاده نمی کردند

اسید ضد بتن

مواد تشکیل دهنده ساروج :

بدنه اصلی ساروج از ترکیب آهک با سیلیس فعال شکل می‌گیرد. نکته مهم در اینجا فعال بودن سیلیس می‌باشد که به سیلیس آمورف یا بی‌شکل معروف است چرا که ساختمان آن بلوری نمی‌باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاکستری که در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می‌شد استفاده می‌کردند که امروزه می‌توان از جایگزینهایی مانند سیلکافوم میکروسیلیس استفاده کرد. یکی از معایب اصلی ساروج خاصیت کاهش حجم آن می‌باشد که با توجه به کاربرد ساروج در امر پوشش ، این خاصیت باعث ترک خوردگی در سطح و در نتیجه ایجاد اختلال در نقش اصلی آن یعنی نفوذ ناپذیر کردن سطح می‌شود. برای کاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی که شامل الیاف گیاهی مانند لوئی که از نوعی نی بدست می‌آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و یا گاهی موی سر انسان ، استفاده می‌شده است. امروزه می‌توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری ، فلزی و یا شیشه‌ای بجای الیاف مصنوعی استفاده کرد. در بعضی مواقع که مواد اصلی تشکیل دهنده ساروج کمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروجهایی با خاصیتهای مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می‌شده است ولی این ماسه کارآیی ملات را پایین می‌آورده که برای جبران آن از خاک رس استفاده می‌شده است. گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می‌شده که فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آن را تعیین نمود

ساروج و انواع شکستن ساروج

ایا ساروج را میتوان خرد کرد

 

طریقه خرد کردن  انواع ساروجها متفاوت نیست چون پایه ساخت ساروج آهک است  و سختی آن زیاد نیست البته با پتک و کلنگ یا پیکور های ضربه زن دشوار یا نشدنی است . شما باید نسبت به ضخامت و محیط کار خود بهترین گزینه را اتخاب کنید . لطفا از ذهن خود را از حرف های جاهلانه و عجیب خالی کنید که ساروج ملاتی عجیب است و تخریب شدنی نیست .

روش تشخیص ساروج از سنگ

در توضیحات بالا بیان شد که مواد اولیه ساروج چیست و در نظر بگیرید در مناطق مختلف بخاطر تغییر رنگ مواد اولیه ساروج هم می تواند تقریبا به رنگ محیط ساخته شود که البته اگر در فضای باز از ساروج استفاده شود و نیاز به استتار داشته باشد . در کل بهترین گزینه برای تشخیص ساروج نگاه دقیق به بافت آن است و می توانید به راحتی از روی ظاهر ان را تشخیص دهید و یا دیدن الیاف و موی حیوانات ،در صورتی که ساروج را داخل جوهر نمک بگذارید شروع به واکنش و کف کردن می کند .

فیلم تشخیص ساروج

Video_1

 

برای تشخیص ساروج هیچ نیازی به آزمایش و آزمایشگاه نیست و اگر کسی بیان کرد من از طریق ازمایش مشخص می کنم که کار شما ساروج است یک کلاهبردار بیش نیست .

 

روش های از بین بردن ساروج ؟

مواد از بین بردن ساروج و سنگ

مواد از بین بردن ساروج

معرفی انواع روش های تخریب و از بین بردن ساروج به ترتیب روش آسانتر و کم هزینه تر

1- استفاده از بلک پاور معروف به دینامیت بی صدا

این ماده بصورت لحظه ای همانند انفجار سنگ و ساروج را تخریب می کندبی خطر بوده و کاملا بی صدا می باشد و اجرای آن ساده ، کم هزینه و بسیار سریع می باشد . دیگر خطرات دینامیت ، سی ۴ ، تی ان تی ، کورتکس و باروت را ندارد  . خرید مواد انفجاری منع قانونی دارد به خاطر احتمال بروز خطرات جانی و یا حملات تروریستی در عوض بلک پاور ماده ی انفجاری نیست و با تولید گاز و انبساط لحظه ای عمل شکستن را انجام می دهد . در هنگام جابجایی و زمان اجرا تخریب خطری ندارد. نکته قابل توجه استفاده از بلک پاور برای تخریب سنگ و ساروج در چاه یا تونل می باشد. بخاطر نداشتن موج انفجار آسیبی به محیط پیرامون خود نمی زد و باعث ریزش تونل یا چاه نمی شود. از امتیازات بلک پاور اجرای آسان آن‌ می باشد که افراد عادی با توجه به بروشور آموزشی به خوبی قادر به اجرا‌ می باشند . اخرین نکته در مورد بلک پاور قیمت بسیار مناسب آن می باشد که این محصول را جز ارزانترین روش های تخریب قرار می دهد . بلک پاور مانند مواد آتشباری انفجار شدید ،خطر و صدا ندارد و همانند کتراک زمان بر نیست و نیاز به حفر سوراخ های زیاد نمی باشد.

فیلم تخریب سنگ و ساروج توسط بلک پاور

Video

2- استفاده از مواد منبسط شودنده کتراک 

روش دوم شما می توانید از مواد منبسط شونده مانند کتراک استفاده نمائید. این مواد در هنگامی که با آب مخلوط می گردند و به شکل ملاطی درون چالهایی که به همین منظور در سنگ ایجاد شده اند ، ریخته می شوند ، با گذشت زمان  منبسط شده وبا فشار به سطح چال  موجب شکستن سنگ می گردند ، قابلیت انبساط این گونه مواد به حدی است که می توانند فشاری معادل 500 Kg/Cm2 و یا 5 Mpa بر دیواره های چال وارد نمایند . این میزان فشار می تواند بلوک سنگ ، ملات ساروج یا بلوک بتنی را بدون ایجاد آلودگی صوتی و زیست محیطی و بدون آموزش نیروی متخصص به راحتی تخریب کند . کتراک نسبت به بلک پاور به تعداد چال های بیشتری نیاز دارد و البته زمان بر می باشد . توجه داشته باشید که اهمیتی ندارد سنگ و ساروج به چه رنگی باشد . برای شکستن قویترین نوع سنگ و ساروج به 600 کیلوگرم بر سانتیمتر فشار نیاز هست که کتراک بیشتر از این مقدرا بر سانتیمتر فشار وارد می کند

برای دیدن فیلم کتراک اینجا کلیک کنید 

3-استفاده از حلال ساروج 

حلال ساروج اف ال 2 و 3 و حلال فوق العاده قوی فلوریکا

بهترین حلال های ساروج و سنگ که در بازار ایران موجود می باشد ماده ترکیبی بسیار قوی فلوریکا می باشد که مدت زمان اجرای هر 20 لیتر آن 24 ساعت می باشد و گزینه بعدی حلال ساروج  fl2 و fl3  می باشد که مدت زمان واکنش ان 48 ساعت می باشد برای هر 20 لیتری . این مواد با هر 20 لیتر بسته به سختی سنگ یا ساروج شما یک دهانه با قطر 50 سانتیمتر را بین 30 تا 60 سانتیمتر نفوذ می کند . با توجه به زمان تخریب ،حجم تخریب و هزینه در رتبه سوم مواد تخریب کننده ساروج قرار می گیرند .

برای دیدن فیلم حلال ساروج اینجا کلیک کنید

 

توجه داشته باشید این محصولات هر کدام بسته به شرایط کاری شما قابل استفاده می باشند و بهتر است برای انتخاب گزینه درست و خرید محصولات اصل با شرکت ما تماس بگیرید . 

شما می توانید برای دیدن کلیپ از محصولات و تخریب آن به پیج اینستاگرام یا کانال تلگرام ما مراجعه کنید .

برای اطلاعات بیشتر با شماره های 09399500940 تماس بگیرید.

 

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  حلال ساروج فلوریکا